Home / Kelebeklerin Kısa ömrü

Star Gazetesi muhabirlerinden Armis Kalay'in Fahrettin Yüce ile Yapmış olduğu röportaj Uzun yıllar yaşayıp tek fotoğrafı bile olmayan canlıları düşünecek olursak kısacık ömrüne rağmen görüntü   avcılarının fotoğrafladığı kelebekler en azından görüntüleriyle ölümsüzleşmiş olmuyor mu? İyi fotoğrafçılar bizim bildiklerimiz, tanıdıklarımız ve adını duyduklarımızdan ibaret değil şüphesiz. Saklı   yetenekler de var. Onlar profesyonel anlamda yaşamlarını fotoğraf dışında işlerle kazanır. Onların mücadelesi, dertleri, yaratma içgüdüleri birilerine kendilerini kanıtlamaları gerekmeden gelişmiştir.
 Sadece sevdikleri için fotoğraf çekerler. Onlar kimi zaman bir otomobil satın alacak kadar, fotoğraf makinesine parayı ayırır. Bunları neden yaptıklarını kendilerine de izah edemezler.                          Bir tuhaflıkları vardır evet ama bunun kimseye bir zararı olduğu söylenemez. Üstelik elde ettikleri birkaç güzel fotoğraf onlara “İşte harcadıklarımın karşılığını da aldım!” duygusunu yaşatır. Ben kelebek   fotoğrafçılığı peşinde pek koşmadım doğrusu. Belki 3-5 denemem olmuştur. Anımsayamadığımdan anlayın artık ne kadar başarılı olduğumu! Ancak çok güzel bir çok kelebek fotoğrafı gördüm.   Kıskanacağım kadar başarılı olanlar da az değildi hani. “Bunları nasıl çekiyorlar acaba?” diye düşünürken aklıma arkadaşım Fahrettin Yüce geldi. Ara sıra çektilerini paylaşır. Ne zaman selam   vermek için işyerine uğrasam, konu döner dolaşır fotoğrafa gelir doğal olarak. Benim ‘geçerken uğradım ziyareti’ dakikalarca sürer. Bir konuyu bilmiyorsan bir bilene soracaksın. Bu konuya ilgi   duyanların da merakını gidermek için kendisine bazı sorular sordum. Başarılı kelebek görüntüsü yakalamak için nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı. İyi fotoğrafın tesadüf sonucu çekilemeyeceğini (kırk yılda bir olanlar dışında) araştırma, bilgi, ön hazırlık gerektirdiğini hep söylerim. Sözü Fahrettin Yüce’ye bırakıyorum… “Çantanızı bir gün önceden hazırlayın. İyice dinlenmiş olun. Kelebek peşinde saatlerce yürümek, tırmanmak gerekebilir. Kelebekler ormanlık alanların sulak bölümlerini tercih eder. UZAKTA DURMALISINIZ Sabah ve akşam ışığın daha az olduğu saatlerde, daha yavaş hareket eder ve beslenmek için çiçeklere konarlar. Böylece fotoğrafçılara çekim yapma fırsatı doğar. Öğle saatlerinde kanatları güneşi görünce enerjileri artar, çok hızlı hareket ederler, dolayısıyla fotoğraflanmaları neredeyse olanaksızdır. Objektifleriniz 100 mm, 105 mm,
150 mm,180 mm sabit lensler olmalı. Titreşim önlemeli (IS veya VR ) lensleri tercih edin. Shutter/Enstantane 1/125’in altına düşmemeli. Bu hem sizin elinizin titrememesi hem de kelebekler çok hareketli olduklarından en uygun örtücü hızıdır. Diyafram F:? konuya düşen ışığa göre ölçülerek bulunur. ASA/İSO tercihen 200 olmalı. Netleme otomatik yapılmalı. Kelebekler çok hareketli olduklarından elde netleme olanaksız gibi. Netlik genellikle gözüne yapılır. Fotoğraf çekeceğiniz zaman kelebeğe çok yavaş hareketlerle yaklaşın, telaşlanmayın telaşlandırmayın. Işığın az olması nedeniyle yansıtıcılar veya soft flaşlar kullanılabilir. Beyaz karton, profesyonel yansıtıcılar işe yarar. Ya da yaratıcılığınızı kullanıp başka ışık kaynakları bulabilirsiniz. Kelebeğin bakış açısına girmemek, ürkütmemek için, uygun uzaklıkta çekmeniz şart. Karışık bitkilerin oluşturduğu arka plan dikkatimizi kelebekten çok çekeceği için, fonun koyu renk, karanlık ya da tek renk olduğu açıları tercih edebiliriz. Kelebekler rüzgar sevmez. Yaprak altlarında uyuduklarından ormanları, vadileri tercih eder. Kelebek türlerini araştırın. Hangi cins, hangi çiçeği sever, hangi mevsimde, nerede görülür? Gerisi şansa kalmış. Saatlerce dolaşıp bir kare bile çekmeden dönmeyi de göze almalısınız… Gördüğünüz gibi çok zahmetli. Bizler de bir anlamda görüntü avcıları olduğumuza göre, kelebek görüntüsü avlamak için oyunu kuralına göre oynamalıyız. Fahrettin’den seçtiğim kelebek fotoğraflarının teknik bilgilerine gelince… Hepsi de İSO/ASA 200, White Balance/ Beyaz Ayarı Auto/Otomatik, Shutter/Enstantane/Örtücü hızı 1/125 (saniyenin 125 de biri) Diyafram F:2.8, odak uzaklığı 105 mm. Fulframe (tam çerçeve) sabit lens. Seçtiğim görsellerdeki kelebeklerin cinslerini merak ediyor musunuz? Turuncu Süslü (Antocharis Cardamines), Orman Melikesi (Melanargia Galathea) ve Kırlangıçkuyruk (Papilio Machaon) idi. 
Röportaj: Aramis Kalay Kaynak: Star Gazetesi

Total hits: 1202700
Current hour hits: 201
Yesterday hits: 4504
Last 24 hours visitors: 982
Current hour visitors: 109
Recent guest(s): 16
Sitedeki fotoğrafların tüm hakları ve sorumluluğu fotoğraf sahiplerine aittir. Fotoğrafların sahiplerinden izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.